Koszty nauki w Danii

Edukacja w Danii jest częścią systemu społecznego, a więc jest finansowana przez rząd z państwowych podatków, także dla studentów z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Studia są bezpłatne, nie ma też opłat rejestracyjnych. Wyjątkiem są studia doktoranckie i niektóre szkoły prywatne.

Zagraniczni studenci muszą jednak pamiętać o kosztach utrzymania.
 

Koszty utrzymania w Danii

Koszty utrzymania zależą oczywiście od stylu życia. Zależą również od miasta, w którym się studiuje, np. Kopenhaga jest jednym z najdroższych miast w Europie, ale Aalborg czy Aarhus są tańsze.

Dania nie należy do najtańszych krajów. Nie jest rzadkością, że w przeciętnym gospodarstwie domowym koszty utrzymania ( zakwaterowanie, wyżywienie, transport) dochodzą do połowy budżetu rodzinnego. Wysokie ceny rekompensuje wysoka średnia wynagrodzeń. Studenci z reguły zarabiaja ponad 50 zł (112 DKK) za godzinę.
 

Zestawienie szacunkowych kosztów życia studenta w Danii

Zakwaterowanie 300 ( 2240 DKK)
Transport 50 (375 DKK)
Wyżywienie 300 (2240 DKK)
Materiały dydaktyczne 25 (185 DKK)
Pozostałe koszty nauki 100 (735 DKK)
Kultura i wypoczynek 25 ( 185 DKK)
Całkowity miesięczny koszt 800 euro (6000 DKK)

Jak mogę zaoszczędzić w Danii?

Studenci w Danii maja różne zniżki, a rząd jest pomocny. Większość szkół oferuje własne imprezy w okazyjnych cenach i różne zniżki ( do kina, teatru itp).

Możemy wybierać kawiarnie i restauracje, oferujące zniżki dla studentów. Muzea i galerie możemy odwiedzać w dniach kiedy wstęp jest bezpłatny dla studentów.

Zakupy spożywcze najkorzystniejsze są w sklepach dyskontowych.
 

Nasza oferta
Aalborg
Aarhus
Herning
Kopenhaga
Odense

 

Zadzwoń do nas na Skype

 

Darek Juszczak

lub na nr: 713434009 lub 226216757 

Więcej o Danii