Transport w Danii

Dania ma dobrze rozwiniętą sieć transportu, a podróże po kraju są proste i wygodne. Transport jest droższy niż w Polsce więc warto rozważyć wcześniej z jakich środków komunikacji będziesz korzystać.

Bardzo przydatny w podróżach po Danii jest portal internetowy www.rejseplanen.dk .Można tu zaplanować trasę wszystkie połączenia, podróż pociągiem, autobusem, metrem, promem lub nawet rowerem.
 

Samoloty

Dania posiada sieć lokalnych lotnisk i kilka lotnisk międzynarodowych, głównym z nich jest lotnisko Kastrup w Kopenhadze, które jest jednym z największych i najnowocześniejszych lotnisk w Europie. Lotnisko jest oddalone od centrum stolicy o 8 km, a połączenie jest bardzo dobre.

Bilet w jedna stronę z Polski do Kopenhagi można kupić już od 300 zł. W tej samej cenie można dostać się do Danii samochodem, autobusem lub pociągiem.

Więcej informacji na temat portu lotniczego w Kastrup i dojeździe z lotniska i na lotnisko można znaleźć tutaj www.cph.dk .

Więcej informacji na temat lokalnych i międzynarodowych lotnisk można znaleźć tutaj http://www.visitdenmark.com/uk/en-gb/menu/turist/transport/lufthavne/lufthavne.htm?gdksearch=s-000-000-000&CallerUrl=1&mode=1  .
 

Kolej

Sieć kolejowa w Danii jest bardzo dobra i zapewnia łączność między różnymi regionami. Pociągi są wygodne i czyste. Na oficjalnej stronie internetowej Kolei Państwowych (DSB www.dsb.dk ) można kupić bilety i znaleźć rozkład jazdy. Duńska kolej oferuje 2 rodzaje rabatów:

  • Wildcard: karta upoważnia do 50% zniżki ( w piątki i niedziele tylko 25%) osoby poniżej 26 roku życia przez rok.
  • Orange ticket: oferuje 30% zniżki na trasach między duńskimi regionami ( np. między wyspą Sjaeland Fynn a półwyspem Jutlandzkim


Popularny jest też Oresund Train http://www.oresundstag.se/en/About-us/The-Oresund-trains/ , który łączy duńską stolicę ze szwedzkim miastem Malmo.

Do Danii można dotrzeć pociągiem InterRail, co się opłaca jeśli chcesz odwiedzić więcej państw. Osoby poniżej 25 roku życia mogą korzystać ze zniżek studenckich.

Inna możliwość to Scanrail- bilet na podróż w 4 krajach skandynawskich: Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii.

Autobus
 

Dania posiada stosunkowo gęstą sieć autobusową, która uzupełnia system kolei. Autobusy przyjeżdżają na czas  zgodnie z rozkładem. Transport autobusem jest znacznie tańszy niż pociągiem, ale system zniżek jest skomplikowany bo każdy region jest obsługiwany przez innego przewoźnika.

Tutaj http://www.visitdenmark.com/uk/en-gb/menu/turist/transport/togogbusinformation/longdistancebusconnectionsindenmark.htm  możesz zobaczyć różne linie autobusów.
 

Samochód

Jeśli chcesz podróżować samochodem możesz skorzystać z jednej z wielu wypożyczalni. Ceny zaczynają się od 60 EUR za dobę lub 350 EUR za tydzień. Minimalny wiek do wypożyczenia samochodu wynosi 20 lat. Ważne jest aby postępować zgodnie z duńskimi przepisami, takimi jak maksymalna prędkość na autostradzie to 130 Km/h, poza miastem do 80 Km/h itp.

Więcej szczegółowych informacji na temat ruchu drogowego w Danii można znaleźć na stronie www.trafikken.dk .
 

Rower

Najpopularniejszym i najtańszym środkiem transportu w Danii jest rower. Danię i Holandię uważa się za raj dla rowerzystów. W całym kraju jest qwiele cieżek rowerowych, których trasy wyznacza Duńska Unia Kolarska (DCF http://www.dcf.dk/composite-46.htm ). W Danii można kupić rower „z drugiej ręki” już od 40 EUR.

Transport publiczny

Kopenhaga posiada gęstą sieć transportu publicznego, który obejmuje autobusy, metro i pociągi miejskie o nazwie S-tog, które łączą centrum miasta z przedmieściami.

Podstawowa cena biletu wynosi ok. 2-3 EUR. Zaleca się korzystanie z karty „klippekort” dzięki której bilet może być tańszy aż o połowę.
 

Prom

Chcesz wybrać się na wycieczkę do kraju sąsiadującego z Danią lub odwiedzić inne regiony królestwa np. Wyspy Owcze? Skorzystaj z promu! Poza transportem w obrębie Danii możesz dopłynąć do Norwegii, Szwecji, Niemiec, Polski lub Anglii.

Więcej informacji na temat promów krajowych znajdzie tutaj http://www.visitdenmark.com/uk/en-gb/menu/turist/transport/faergeruter/faergeruter.htm?gdksearch=s-000-000-000&CallerUrl=1&mode=1 .

Listę tras międzynarodowych znajdziesz tutaj http://www.visitdenmark.com/international/en-gb/menu/turist/transport/faergeruter/ferry-service-to-and-from-denmark.htm .
 

Nasza oferta
Aalborg
Aarhus
Herning
Kopenhaga
Odense

 

Zadzwoń do nas na Skype

 

Darek Juszczak

lub na nr: 713434009 lub 226216757 

Więcej o Danii